Debut cu dreptul în Liga a III-a. FC Bistriţa-Unirea Jucu 2-1 (2-0)

fcbistrita.ro

Debut cu dreptul pentru formaţia noastră la prima partida jucata în Liga a treia! FC Bistriţa s-a prezentat bine în partida jucată pe teren propriu contra celor de la Unirea Jucu şi a obţinut toate cele trei puncte puse în joc, deşi meciul a fost unul foarte disputat. Practic, cele două formaţii şi-au împărţit reprizele, echipa noastră reuşind în primul mitan sa conduca ostilităţile, oferind faze frumoase celor peste 500 de spectatori veniţi la un meci care a început de la scorul de 1-0. Golul marcat in minutul 2 de Sadi Akari din pasa omniprezentului Paul Colţa a turnat parcă plumb în ghetele jucătorilor clujeni. Reuşita a însemnat mult pentru formaţia noastră, a dat elan echipei, încredere, acest fapt văzându-se foarte bine şi pe teren. Acelaşi Paul Colţa forţează în minutul 25, atunci când centrarea sa de pe partea dreaptă îl face pe unul din fundaşii adverşi să facă henţ în interiorul careului. Centralul nu ezită şi acordă imediat penalty pentru formaţia noastră, dar acesta este ratat de Adrian Nalaţi, care şutează destul de slab pe centrul porţii. Bogdan Miholca este pe fază insă şi mingea respinsă de portar este introdusă de acesta în poartă pentru a mări diferenţa la 2-0 spre deliciul celor prezenţi în tribune.

Până la încheierea primei reprize formaţia noastră nu îşi opreşte motoarele şi marchează din nou, de data aceasta prin Sergiu Costin, însă golul este anulat pe motiv de offside. În repriza secundă însă polii forţelor se schimbă, iar formaţia noastră cedează mijlocul terenului în încercarea de a păstra diferenţa de pe tabelă. Totuşi, FC Bistriţa are prima şansa desprinderii însă nou intratul Răzvan Tigorean, care primeşte o minge foarte bună în centrul careului mare, îşi ratează şansa din poziţie unul la unul, şutând defectuos in portar. Pe contraatac, Unirea Jucu nu ratează oportunitatea şi reuşeşte să marcheze în poarta lui Lucian Trif, care cu puţin noroc ar fi putut evita acest gol.

Finalul avea să fie unul de foc, portarul nostru reuşind trei parade foarte bune în faţa atacanţilor clujeni, iar Chibulcutean, Costin şi Hasnaş reuşesc să îndepărteze pericolul de fiecare dată când au ocazia, scorul rămânând 2-1 pana la final. Este o victorie muncită, necesară ca aerul formaţiei noastre, o victorie care dă speranţe că se poate merge înainte cu aceasta echipă, şi că merită să fie susţinută de oamenii potenţi din acest oraş. Felicitări echipei pentru acest frumos debut!

FC Bistriţa: Lucian Trif - Dionisie Dradici, Robert Hasnaş, Alin Chibulcutean, Dumitru Negruţ - Paul Colţa ('84 Florin Alexandru), Sergiu Costin, Adrian Nalaţi, Bogdan Miholca - Sadi Akari ('86 Otniel Sighiartău), Vlad Neamţu ('46 Răzvan Ţigorean)

Marcatori: Sadi Akari ('2), Bogdan Miholca ('26)

Antrenori: Sebastian Moga, Eugen Voica, Sergiu Costin