Victorie pentru suporteri! Gloria a învins pe HSG Bensheim/ Auerbach în EHF European League

În ultima partidă din Grupa C a EHF European League, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, a învins, în fața unei săli arhipline, formația germană HSG Bensheim/ Auerbach. Gloria încheie fără înfrângere în grupe și se califică în sferturile de finală ale competiției. La finalul partidei, scorul a fost 33-24, după ce la pauză tabela a indicat 18-16.

Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au marcat Sonia  Seraficeanu -13, Seynabou Mbengue Rodríguez - 5, Nicoleta Dincă – 4,  BIanca Bazaliu - 3, Tamires Morena De Araujo -2 ,.Déborah Kpodar - 2, Gnonsiane Niombla - 2,   Pristăvița - 1, Cristina Laslo  - 1.

În poartă, Renata de Arruda a salvat 15 din 36 de aruncări, procentaj 41,67%, Anastasja Babovic  a apărat una din patru aruncări - procentaj 25%, iar  Yulyia Dumanska a intervenit decisiv la o arunacre de la 7 m.

Din păcate, jucătoarea Nina Bulatovic a suferit o leziune musculară la antrenament și nu a putut juca.

Miercuri, 21 februarie, la TeraPlast Arena, CS GLORIA 2018 Bistrița-Năsăud va juca împotriva HC Zalău, de la ora 17.30, în etapa a 17-a a Ligii Florilor MOL.