România, cu bistriţeanul Paul Pop în echipă, locul 5 la Campionatul Mondial de Atelaje

Echipa României s-a clasat pe locul V la Campionatul Mondial de Atelaje, care a avut loc în perioada 10-13 septembrie, în Ungaria, la Fabiansebestyen. Este cea mai bună performanţă obţinută, până acum, de sportivii noştri la o astfel de competiţie, anunţă realitatea.net.

Astfel, la individual, Bartha Eduard s-a clasat pe locul I la proba de Obstacole. Totodată, cel mai bine clasat sportiv român a fost Rakoczi Gergo, care a terminat concursul pe locul 10.

Poztrivit sursei citate, pe echipe, România a fost reprezentată de Rakoczi Gergo şi Horvath Gabor (secund), Pal Atilla şi Simon Imola (secund), Bartha Eduard şi Bartha Robert (secund), iar la individual, de Babo Kalman şi Dorsonszki Imre (secund) şi de Pop Paul şi Nemeş Ioan (secund).

Bistriţeanul Paul Pop a fost present cu cei trei cai Eros, Duck şi Nozeş.

Campionatul Mondial de Atelaje presupune trei probe: dresaj, maraton şi obstacole. Clasamentul final se alcătuieşte prin cumularea punctajului obţinut la toate cele trei probe. În ultima zi de concurs, România a terminat Obstacolele pe primul loc, surclasând campioana mondială, Ungaria.

Campionatul Mondial de Atelaje a fost câştigat anul acesta de Ungaria, urmată de Italia, Germania, Austria şi România. Ţara noastră a fost foarte aproape de podium, terminând competiţia cu 370, 51 de puncte, la doar 13, 10 puncte faţă de Germania, a treia clasată.

La competiţie au participat 21 de ţări, printre care Statele Unite, Argentina, Spania, Portugalia, Olanda, Belgia, Grecia sau Polonia.