Marius Berbecar, locul IV la CE de gimnastică

Bistriţeanul Marius Berbecar a fost aproape de cucerirea unei medalii, duminică, în finala de la paralele din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia, dar a rămas pe locul 4 cu un total de 14,966 (6,500 - 8,466). Celălalt român, Andrei V. Muntean, a ocupat locul 6 cu un rezultat de 14,166 (6.200 - 7,966).

"Marius Berbecar, care a împlinit 29 de ani pe 15 mai, în ziua în care debutau întrecerile fetelor, prin calificările pentru concursul pe echipe şi finalele pe aparate, în prima săptămână a Europenelor de la Sofia, a concurat accidentat la călcâi, după finala echipelor de ieri. Acest lucru a fost evident la finalul exerciţiului, la aterizare dar mai ales după, atunci când, aşteptând nota şi decizia juriului tehnic, Berbecar şchiopăta pe culoarul de la baza podiumului de concurs. Sportivul bistriţean a pierdut două zecimi la dificultate faţă de evoluţia din calificări, fiind penalizat şi la execuţie şi nereuşind să depăşească bariera de 15.000. A terminat concursul cu 14,966, la mare distanţă în faţa sportivilor din urma sa, dar şi la o jumătate de punct de podium. Cu nota din calificări, 15,658, Berbecar ar fi obţinut argintul", scrie prosport.

În ultima zi a competiţiei masculine au fost programate doar finalele pe aparate, România participând doar în cea de la paralele.

Loturile masculine au avut o performanță mai modestă, juniorii neputând să ajungă în finala pe echipe, ocupând locul 19 în calificări, în timp ce seniorii au ocupat locul 7 în finala de sâmbătă.