Judo. Louis Măerean - campion național, Eduard Brașovean - vicecampion național! Bronz pentru Anastasia Gânj și Bogdan Uța de la Drumarul!

Andrei Popescu

În weekendul 16-17 martie, la Bacău, a avut loc Finala Campionatului Național de Judo pentru categoriile de vârstă U14 și U16. A fost o competiție grea și cu multe emoții, însă eforturile depuse de sportivii clubului de judo Drumarul Bistrița, antrenați de domnii antrenori Ioan Pop, Sorin Hoha Pop și Ovidiu Covriga Gânj, și-au spus în cele din urmă cuvântul.
Prin urmare, cele mai notabile rezultate obtinute de sportivii de la Drumarul sunt următoarele:
- Louis Măerean (U14), medalia de aur și titlul de campion național
- Eduard Brașovean (U14), medalia de argint si titlul de vicecampion național
- Anastasia Covriga Gânj (U14), medalia de bronz
- Bogdan Uță (U16), medalia de bronz

De asemenea, in clasamentul pe cluburi, la fete și băieți U14, Drumarul Bistrița s-a clasat pe locul III.

Totodată, in acelasi clasament, dar la masculin U14, clubul Drumarul a ocupat poziția a doua a podiumului.

Sincere felicitări copii! Felicitări și domnilor antrenori! Mult succes în continuare tuturor!