Gloria 2003 a fost în cărţile calificării

Sorel Şerbănescu
Prima zi a zonalului juniori E Grupa 1, desfăşurat pe sinteticul din complexul „Jean Padureanu” şi-a epuizat jocurile şi a stabilit o ierarhie care dădea şanse mari puştilor noştri la calificarea în semifinale.

În partida inaugurală, CFR Cluj şi Plimob Sighet au terminat la egalitate după expirarea timpului regulamentar de joc: 1-1, însă  regulamentul impune executarea loviturilor de departajare pentru împărţirea celor 3 punte puse în joc, 2 puncte învingătoarei şi 1 punct echipei învinse; experienţa clujenilor i-a ajutat să nu rateze nimic şi să câştige cu 5-3.

Turneul a continuat cu jocul Gloriei împotriva celor de la Sporting Suceava; bistriţenii au deschis repede scorul prin Torok, apoi au avut o bună posesie şi au mai marcat de 2 ori, prin Banc şi Ioniţă. Sucevenii reuşesc să înscrie şi ei, chiar să loveasca bara de 2 ori, însă rezultatul rămâne neschimbat -  3-1  - şi aduce prima victorie gazdelor.

CFR şi Gloria s-au întâlnit în  jocul 3 al zilei,  oferind o înclestare pe măsura aşteptărilor, bistriţenii începând mai timoraţi, însă treziţi poate şi de reprizele de ploaie rece au răspuns tăios jocului combinativ al clujenilor, cu acţiuni periculoase, însă fără efect pe tabelă - 0-0 - şi din nou lovituri de departajare. Clujenii ratează una, bistriţenii două: 4-3.

Jocul 4 al zilei,  Plimob Sighet – Sporting Suceva,  a opus 2 echipe cu nevoie de puncte, sucevenii au condus chiar de 2 ori, însă maramureşenii au revenit de 2 ori, au egalat 2-2 şi s-au impus şi la loviturile de departajare: 5-3.

***
Ziua a II-a a turneului a  debutat cu jocul dintre CFR Cluj şi Sporting Suceava, ardelenii impunându-se cu scorul de 1-0, asigurându-şi astfel  locul I în grupă, cu 2 egaluri şi o victorie;  n-au impresionat prea mult prin jocul prestat, însă au confirmat încă o dată sintagma că „o echipă bună câştigă chiar când joacă slab” pe parcursul întregului turneu.

A urmat  partida decisivă pentru ocuparea celui de-al doilea loc de calificare, Gloria- Plimob Sighet, cu o asistenţă semnificativă pentru un joc de juniori, formată din părinţi, prieteni, cunoscuţi şi aşteptări pe măsură. Victoria însemna calificare, lucru necesar ambelor echipe.

Sighetul începe puternic şi marchează repede de 2 ori, Gloria se deschide prea mult în încercarea disperată de a egala şi mai primeşte un gol: 0-3, în 10 minute. Micuţii Gloriei nu s-au mai întâlnit cu o asemenea situaţie, sunt demoralizaţi, încearcă să lege jocul, dar se precipită şi pierd mingea uşor, fără a reuşi mari ocazii de gol; 0-3 la pauză, cu speranţe că la final reuşim măcar egalarea. Repriza a II-a se desfăşoară sub acelaşi tipar, Sighetul speculează prestaţia slabă a Gloriei, ştie să ţină mingea, ”pune osul” cu urme pe coapsele bistriţenilor şi nu-i impresionează cartonaşele primite; golul de onoare al gazdelor cade ca urmare a unei acţiuni individuale a lui Muscelean, care „croşetează” trei adversari şi şutează jos la colţ; în  cele 10 minute rămase, Gloria aleargă după egalare, presează cu acţiuni pe flancuri, însă nu reuşeşte acţiuni periculoase şi partida se încheie cu victoria celor de la Plimob Sighet: 1-3, echipa antrenată de Neluţu Hotea reuşind astfel să se califice la faza semifinală a Turneului Juniori E, de pe locul 2 al Grupei 1.

Clasament   :                                                                         M  V  E  I   Pct
                                          1.    CFR Cluj                                3  1   2  0   7
                                           2. Plimob Sighet                         3  1  2  0    6
                                           3   Gloria Bistrita                         3  1  1  1    4
                                           4.   Sporting Suceava                 3  0  1  2    1
           Cei care trebuie felicitaţi pentru că au ajuns până în această fază a competiţiei, reprezentându-ne cu mândrie sunt:

Gloria 2003:  Dragu I., Găurean A., Şerbănescu A., Domide T., Moldovan S., Banc S., Sulici R., Muscelean A., Torok A., Ciobănică C., Ioniţă M., Pop D., Moldovan D.