CS Gloria 2018 BN și-a adjudecat victoria cu Măgura Cisnădie

Handbalistele de la CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud și-au făcut trei puncte cadou, de 8 Martie, după ce au învins, în deplasare, pe CS Măgura Cisnădie, meci din cadrul etapei cu numărul 18 din Liga Florilor. La finalul partidei, tabela a arătat 22-25, după ce la pauză scorul era 9-16. În clasamentul provizoriu, echipa noastră urcă pe locul 2, însă Rapid are sâmbătă meci cu Dunărea Brăila.
Gloria a condus și la 7 goluri diferență, însă pe final, în ultimele zece minute, situația se putea schimba radical, după ce șapte minute fetele noastre nu au înscris. De altfel, procentajul echipei este de 57%, cu 25 de goluri din 44 aruncări.
Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au marcat: Cristina Laslo - 7 goluri, Tamires Morena De Araujo Frossard - 5, Nicoleta Dincă - 3, Bianca Bazaliu-3, Sonia Seraficeanu - 2, Gnonsiane Niombla - 2, Natalia Agnieszka Nosek - 2, Ida Marie Moesgaard Dahl - 1.
În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 10 din 26 aruncări, având un procentaj de 38%, iar Yuliya Dumanska și Anastasja Babovic Vujovic nu au apărat nicio aruncare.