CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, învinsă de CSM București 31-28

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a fost învinsă, scor 31-28 (17-15), de liderul CSM București, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a Ligii Florilor MOL. Pentru echipa noastră au marcat Cristina Laslo - 11 goluri, Tamires Morena de Araujo Frossard - 5, Sonia Seraficeanu - 4, Nicoleta Dincă - 3, Gnonsiane Niombla - 2, Sayna Mbengue - 2, Ida Marie Moesgaard Dahl - 1.
În poartă, Renata Lais De Arruda a avut 10 intervenții, în timp ce Yuliya Dumanska doar două.
Gloria a condus în minutul 41, la două goluri diferență, 21-19, dar nu a fost suficient, pentru că nu a reușit să mai marcheze timp de aproape 8 minute.
De la gazde, principala marcatoare a fost Cristina Neagu - 7 goluri, urmată de Monika Anna Kobylinska - 6 goluri, Emilie Hegh Arntzen și Andreea Ailincăi, câte 5 goluri.
În clasament, Gloria rămâne pe locul 6, cu 15 puncte. Echipa noastră va juca duminică, de la ora 17, acasă, în TeraPlast Arena, cu CS Dacia Mioveni 2012, ocupanta penultimului loc.
În etapa a 10-a, Gloria joacă în deplasare cu Dunărea Brăila, iar miercuri, 15 noiembrie, cu CSM Corona Brașov.