Atleta Iulia Mănăstire, a patra la Campionatul Naţional Şcolar în proba de 100 m

La finele acestei săptămâni, în Bucureşti au avut loc întrecerile Campionatului Naţional Şcolar la atletism, competiţie la care au participat şi sportivi legitimaţi la Liceul cu Program Sportiv Bistriţa. În paralel, s-au desfăşurat şi întrecerile Concursului Naţional de Primăvară, competiţie rezervată atleţilor juniori I.

Cu atât mai mult, perfomanţa obţinută de Iulia Georgeta Mănăstire în proba de 100 m este mai importantă. În seriile de calificare, sportiva în vârstă de 15 ani a fost a treia din cele 35 de concurente, fiind cronometrată cu timpul de 12.83, în timp ce în semifinale a fost a patra. Pe aceeaşi poziţie s-a clasat şi la final, chiar dacă şi-a îmbunătăţit timpul, trecând linia de sosire în 12.79. „La cei 15 ani, este o performanţă pentru Iulia Mănăstire, pentru că este a patra sportivă din România la categoria juniori, până la 19 ani”, ne-a precizat antrenorul acesteia, prof. Ioan Zanca. În proba de 200 m, Iulia Mănăstire a terminat a şasea, dar doar de o sportivă născută în 2000.

În probele masculine, cea mai bună bună performanţă a fost obţinută de Daniel Ioan Floare, în proba de 800 m, elevul Alinei Cucerzan clasându-se al 13-lea din 56 concurenţi.

La competiţie au participat 484 de atleţi, din care 182 la feminin şi 302 la masculin, din 84 cluburi.