Atleta Georgeta Mănăstire, de două ori pe podium la CN de Ştafete şi Probe Neclasice

La finele săptămânii trecute, Cluj Arena a găzduit Concursul Naţional de Ştafete şi Probe Neclasice, concurs aflat la ediţia a treia, organizat către Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj.

Ineditul acestei competiţii constă în faptul că la concursul de ştafete se concurează pe distanţele clasice de 4 x 100 m şi 4 x 400 m, probe olimpice, dar şi pe distanţe neclasice: 100 m + 200m + 300m + 400 m şi cealaltă ştafetă de 400 m + 600 m + 800 m + 1000 m. Mai mult, la ştafete s-a concurat pe două categorii: ştafete de junori III şi copii şi ştafete de junori II şi mai vârstnici. La probele neclasice, concursul a fost individual pe probe, care nu sunt olimpice şi s-a organizat pe o singură categorie „Open”, la care s-a participat de la vârsta de copii până la seniori.

„Sportivii juniori au putut concura cu cei mai vârstnici şi mai valoroşi, exemplu Iulia Georgeta Mănăstire, care deşi este junioară III, a obţinut locul II la 80 m şi locul III la 300 m, categoria „Open”, în concurs fiind şi Sanda Beldea, componentă a Lotului Olimpic al României”, precizează prof. Ioan Zanca.

Din Bistriţa au participat sportivi de la LPS Bistriţa, două grupe, conduşi de prof. Silvia Mureşan şi Alina Cucerzan, cu un număr de 27 de sportivi, dar şi de la „Atletic Club” Bistriţa, 3 sportive, pregătite de prof. Ioan Zanca.

Rezultate bune au obţinut la probele neclasice individuale, luând pe categorii de vârstă, clasificare făcută doar de antrenor, nefiind oficială: Daniel Rus – locul II la 1000 m, juniori III şi Naomi Beldean – locul III la 600 m, categoria juniori III şi copii. Tot la probele individuale neclasice au participat şi fetiţele de la AC Bistriţa – Annemarie Petruţ la 1000 m, Andreea Grozav la 80 m şi Ariana Sigrid Cătinean la 80 m, antrenate de Silvia Mureşan şi Ioan Zanca.

La ştafeta 100 m + 200 m + 300 m + 400 m, ştafeta LPS, formată din sportivele Arabela Crişan, Denisa Fătu, Diana Bala şi Iulia Georgeta Mănăstire au obţinut locul II la categoria juniori III + copii; la ştafeta de 400 m + 600 m + 800 m + 1000 m, ştafeta a II-a a LPS Bistriţa, formată din David Bob, Lucian Drăguş, Alexandru Marica şi Daniel Rus au obţinut locul III la categoria juniori III şi copii.

În loc de concluzie... la concursul de la Cluj au participat mulţi copii, unii selecţionaţi în această toamnă, fiind un concurs în apropiere de Bistriţa şi cu cheltuieli foarte reduse. Astfel, a fost verificat stadiul de pregătire a sportivilor mai vechi şi valoarea copiilor noi selecţionaţi.