Victorie pentru CS Gloria 2018 BN în Franța și primul loc în grupa C din EHF European League!

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins, în deplasare, echipa franceză Neptunes Nantes - locul 3 din Franța - cu scorul de 29-34, într-un meci din Grupa C a competiţiei feminine de handbal EHF European League. La pauză, tabela a indicat o diferență de două goluri, 14-16.
Pentru echipa antrenată de Florentin Pera, au marcat: Binca Bazaliu - 9, Tamires Morena De Araujo Frossard - 6, , Sonia Seraficeanu -5, Cristina Laslo 4, Gnonsiane Niombla- 4, Seynabou Mbengue Rodríguez-2, Ida-Marie Moesgaard Dahl -1, Nicoleta Dincă-1, Déborah Kpodar-1, dar și portarul Renata Lais De Arruda-1.
În poartă, Renata Lais De Arruda, a avut 20 de intervenții reușite din 45 de aruncări, procentaj de 44,44%, Anastasja Babovic a apărat o aruncare de la 7 metri din 3 (33%), iar Yuliya Dumanska nu a reușit să apere niciuna din cele două aruncări de la 7 m, când a fost introdusă.
Cu 7 puncte, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud este pe primul loc în Grupa C și este calificată în sferturile de finală.
În penultima etapă, Gloria va juca în deplasare cu MKS FunFloor Lublin, pe 10 februarie.