Minerul Rodna-Academica Recea 0-1! Mare dezamăgire pentru rodneni!

Atmosferă de mare meci aici la Rodna, pe un timp călduros, 31 grade celsius, gazon acceptabil și circa o mie de spectatori, printre care și galeria vecinilor de la Maieru, condusă de președintele Asociației de Fotbal Silvicultorul Maieru, venită în ,,ajutor” pentru Minerul, nu-i așa, vecinul la nevoie se cunoaște. Organizarea a fost impecabilă, mulți polițiști și jandarmi, o mașină a Salvării și una de pompieri. Recenii au venit cu un autocar și mai multe automobile, însă și o galerie zgomotoasă de vreo 30 de suporteri. Partida a fost transmisă live la laptop, pe facebook, de către jurnalistul năsăudean Radu Sîrbu de la ziarul Mesagerul din Bistrița.

Minerul începe mai bine și în minutul 4 asistăm la o mare și dublă ocazie, Colța trage în portarul Dombradi, din interiorul careului, poziție ideală, iar după câteva secunde M. Hazbei ratează incredibil de la câțiva metri lateral dreapta. Oaspeții dau replica prin bara transversală a lui Balmoș. După doar câteva minute este rândul lui Brumă, de la gazde, să tragă din 16 metri, poziție centrală, peste poartă. Din nou iese la rampă portarul Minerului, Cămărășan, foarte bun pe parcursul întregii partide, cu excepția fazei de la golul lui Lang care a marcat cu capul din careul mic, la 4 metri, de poartă, central, ca urmare a unui corner de pe partea stângă. Careul mic este hegemonia portarului, nimeni nu trebuie să ,,sufle” aici, este drept că Lang a fost pur și simplu nemarcat, s-a înălțat nestingherit de nimeni și a marcat un gol care nu trebuia să fie, așadar în min. 31 este 1-0 pentru Recea, care începe să-și desfășoare jocul mai elaborat, cu deschideri în adâncime pe extreme. Rodnenii au acuzat șocul golului, ei însă continuă lupta dar parcă fără marea convingere pe care au avut-o la Recea. Și până la golul din min. 31 portarul Cămărășan a mai scos mingii foarte grele, așa cum a intervenit în minutele 15, 28 și 29. Cu patru minute înainte de golul oaspeților, ghinionistul Brumă pătrunde bine și rapid în careu însă de la vreo 10 metri lateral stânga trage prost, adică peste poartă. Din nou Cămărășan salvează poarta Minerului în min. 36 și 38, dovedind că este îngerul păzitor al acestei porți. După fluierul de final al primei reprize, oaspeții au o atitudine nesportivă, fundașul Urs îl scuipă pe R. Hazbei, iar portarul Dombradi îl scuipă pe Patca.

Repriza a doua a fost o continuă și surdă luptă pentru balon, gazdele se zbat, dar n-au prins o zi prea bună, oaspeții au o apărare solidă, în frunte cu Lang și Urs și minutele se scurg implacabile în favoarea elevilor lui Romulus Buia. Galeriile își fac datoria, s-a mai răcorit puțin, curg cornerele în special la poarta rodneană, însă doar atât. Cei mai buni jucători de pe teren au fost portarul Minerului, Cămărășan, cu minusul de la faza golului primit și stoperul central de la Recea, autorul golului, Lang, cu minusul cartonașului galben primit.

Minerul Rodna nu s-a mai concentrat așa de bine ca la jocul de la Recea, nu prea s-a construit la mijlocul terenului care pare rupt de echipă, s-a luptat totuși cu destulă dăruire și ambiție, însă insuficiente pentru prestația mai matură a oaspeților care au avut și norocul de partea lor, însă și norocul face parte din joc. Păcat de cei peste o mie de spectatori care doreau o revenire a Minerului Rodna, după 35 de ani, în liga a treia. Este cazul să se construiască o tribună acoperită pentru că este păcat ca spectatorii să vadă meciul în picioare, iar dacă mai și plouă, atunci mulți pleacă acasă. Oricum, felicităm echipa campioană a județului nostru, Minerul Rodna, și-i urăm să treacă cât mai repede peste șocul acesta al necalificării, trebuie să începem un nou drum, sunt talente, sunt resurse, primarul Tinuț Grapini este alături de echipă. De asemenea felicităm și echipa Academica Recea și-i dorim un parcurs frumos în liga a treia. Până la urmă și mâine este o zi, vorba romanului.

Academica Recea. Dombradi, Lang, Urs, Mitrea, Lung, Balmoș, Chiorean, Parnău, Groza, Bușina, Petran. Rezerve, Ardeleanu, Chiver, Pașca, Brumar, Giurgiu,Oșan, Horje,Testa.

Minerul Rodna. Cămărășan-Valea, Patca, V. Hazbei, Dodea, min.46 Tiron-Savu, Bortaș, Sighiartău, min.76 Munteanu, Colța (căpitan)-R. Hazbei, min.46 Akari, Brumă, min.85 Pioraș. Rezerve neutilizate, Bor, Alexa, Cozonac, Saicu, Capră. Arbitrul Mircea Ardelean din Arad, a arbitrat în general bine, ținând partida sub control.