Liga a V-a: Răsturnare spectaculoasă de scor pentru Săgeata Dumbrăvița la Negrilești

Venus Negrilești-Săgeata Dumbrăvița 3-5

Etapa a III-a a adus  față în față două echipe dornice de victorie. Săgeata dorea să continue parcursul bun de până acum, iar gazdele sperau să obțină prima victorie din campionat. După 20 de minute de joc speranțele gazdelor păreau că se materializează: 2-0 după două greșeli de portar. La al doilea gol portarul  Attila Szasz s-a accidentat și a fost înlocuit cu Wilhelm Schneider (debutant la Săgeata).

Treptat, Săgeata s-a acomodat cu terenul îngust și cu denivelările și a început să forțeze în atac. Coste Constantin a obținut un penalty transformat de Alex Vlașin (2-1).

Repriza secundă a început excelent pentru Săgeata: în mai puțin de 10 minute, Darius Bindea a marcat de două ori, ducând scorul la 3-2. Gazdele au mai avut o răbufnire de orgoliu si au reușit să egaleze printr-un penalty (3-3). Săgeata și-a revenit repede și a mai marcat de două ori prin Alex Runcan și Ovidiu Golban (debutant la echipă). Pe final, scorul putea fi și mai mare dacă jucătorii de la Săgeata nu se întreceau în ratări.

După această victorie, Săgeata a urcat pe locul 2, la două puncte de lider (pe care îl va întâlni în etapa următoare).

ECHIPA: Attila Szasz (Wilhelm Schneider), Valentin Căienar, Ionuț Oprea, Alex Vlașin, Ovidiu Golban, Norbert Czire (Vasile Mizgan), Răzvan Orban (c), Alex Runcan, Coste Constantin (Daniel Pop), Ioan Vlad, Darius Bindea. Rezerve: Wilhelm Schneider, Daniel Pop, Vasile Mizgan, Cristian Cotuț, Alexandru Mureșan.