Ioana Sîngeorzan, de la CS Gloria 2018 BN, vicecampioană europeană la tenis de masă!

Ioana Sîngeorzan este vicecampioană europeană la tenis de masă. Sportiva legitimată la CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a urcat din nou pe podiumul european U19, de aceasta dată în proba de simplu. Ioana a obținut medalia de argint, după ce a pierdut finala în fața unei alte românce - Elena Zaharia, aceasta din urma impunându-se cu 4-2.
”A fost o competiție lungă, dar mă bucur că acum, la final reușesc să mă bucur de cele patru medalii obținute. Este prima medalie la un Campionat European în proba de simplu și asta mă face foarte fericită și dornică să muncesc în continuare pentru a atinge obiective și mai înalte. Mulțumesc tuturor care au fost lângă mine și m-au susținut necondiționat.”, adeclarat Ioana Sîngeorzan-
”Suntem fericiți că această competiție a ajuns la final și ne putem bucura împreună de rezultatele excepționale ale Ioanei. 4 medalii din 4 reprezintă dovada că Ioana este o adevarată campioană și muncește pentru a-și atinge cel mai înalt nivel. Felicit toti sportivii secției de Tenis de Masă și mulțumesc CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud și Consiliului Județean Bistrița-Năsăud pentru susținere.”, a transmis antrenorul Alex Dincă.
Parcursul sportivei noastre până în finala la simplu este următorul: victorie cu 4-1 în primul tur în meciul cu Sofia Sheredeha (Ucraina); 4-0 în turul 2 cel cu Adriana Illosova (Slovacia); 4-1 în optimi de finală cu Naomi Pranjkovic (Germania); 4-1 în sferturi de finală cu Hanna Arapovic (Croatia) și 4-3 în semifinala disputată cu Anna Hursey (Țara Galilor). Ioana încheie astfel Campionatele Europene de Juniori U19 de la Gliwice, Polonia cu un titlu european pe echipe, două medalii de argint la dublu mixt și simplu și un bronz la dublu feminin.
La rândul său, Mihai Nagy a obținut în Polonia bronzul european în întrecerea masculină pe echipe.