HENIU PRUNDU BÂRGĂULUI, CAMPIOANĂ DE TOAMNĂ ŞI LIDER ÎN CONTINUARE

Echipa Heniu din Prundu Bârgăului din Liga a IV-a de fotbal, a păşit cu dreptul odată cu primul meci, inaugural, pe Arena Bârgău, a cărui lovitură de începere, executată de primarul Ilie Avram, a fost de bun augur. Heniu Prundu Bârgăului, s-a instalat cu hotărîre meritată, la sfârşitul turului, în fotoliul de lider, devenind campioană de toamnă a turului campionatului 2011 – 2012.

În meciurile disputate în cadrul primelor etape ale returului, Heniu Prundu Bârgăului şi-a păstrat locul I pe podium, învingând zdrobitor, la scor de maidan, cu 9-0 pe Voinţa Cetate, în cea de a 16-a etapă. Bârgăuanii au înscris primele 4 goluri în 30 de minute prin Chifa (13,27), Vaida (19) şi Marius Horga (22), iar în repriza secundă, desfăşurată ca un potop de goluri, au continuat cu Horga (65,77), Anton (71), Mateşan (77) şi Chifa (86) în rol de terminatori.

La Heniu Prundu Bârgăului au jucat următorii: Avram - Ciurea, Conon, Anton, Cira - Astalâş, Vaida, George Ruscău jr., Muscar – Chifa şi Horga, precum şi Szabo - Mateşan şi Purcil.

În ultimul joc, derby-ul rundei a 17-a, desfăşurat la Lechinţa, Heniu Prundul Bârgăului a reuşit un meci egal, la scorul de 3-3 (2-2), menţinându-se în fotoliul de lider. Deşi bârgăuanii au deschis scorul prin Chifa (37), lechinţenii au dominat prima repriză, scorul rămânând egal, după golurile marcate de Ploscar (39) şi Cornel Pop (43). În repriza secundă Ionel Cilean (53) majorează scorul gazdelor, dar Marius Horga (85) egalează, menţinând echipa Heniu în fotoliul de lider.

16. Bozieş 17 3 2 12 28-55 11

Urmează etapa a 18-a, din 3-4 decembrie, în care Heniu Prundu Bârgăului va juca acasă cu Dumitra