Meci mare și victorie pentru Gloria, în Ungaria, în sferturile EHF European League

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins, în deplasare formația maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC, în turul sferturilor de finală ale EHF European League. La pauză, scorul a fost de 12-14, iar la final a indicat 30-32. A fost un meci în care fetele noastre au luptat până la capăt, până la ultima secundă, iar atunci când este determinare, rezultatul este de partea ta.
Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au marcat Cristina Laslo - 8, Bianca Bazaliu -7, Sonia Seraficeanu – 5, Gnonsiane Niombla - 4, Nicoleta Dincă – 3, Tamires Morena De Araujo Frossard -3, , Seynabou Mbengue Rodriguez -1, , Natalia Agnieszka Nosek -1,

În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 15 din 38 de aruncări, având un procentaj de 39,47%.
Eficiența aruncărilor a fost la nivelul echipei de 60% - 32 de goluri din 53 de aruncări, peste formația maghiară, iar toate cele 4 aruncări de la 7 m au fost fructificate pe tabelă.
Manşa secundă se va juca la Bistriţa, pe 23 martie.