CS Gloria 2018 BN obține a opta victorie din campionat, 33-28, cu CSM Corona Brașov

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat partida cu CSM Corona Brașov, scor 33-28, după ce a fost condusă la pauză, 17-19. Este a opta victorie din acest sezon competițional. Pentru echipa noastră au marcat: Cristina Laslo - 9 goluri, Bianca-Maria Bazaliu-4, Tamires Morena De Araujo Frossard-4, Paula Posavec - 4, Sonia Seraficeanu - 3, Laura Pristăvița - 3, Nicoleta Dincă - 2, Ida Marie Moesgaard Dahl-2, Gnonsiane Niombla - 1, Renata Lais De Arruda - 1.
În poartă, Yuliya Dumanska a salvat 4 din 17 aruncări (24%), iar Renata Lais De Arruda - 11 din 26 (42%).
În repriza a doua, merită subliniată prestația Laurei Pristăvița, cu 3 goluri în tot atâtea minute, care ne-a condus spre egalare și desprindere de pe tabelă, după minutul 46.
Gloria este pe locul 4, cu 24 de puncte, la egalitate cu Rapid ;i la un punct de locul 2, ocupat de SCM Universitatea Craiova.