CS Gloria 2018 BN învinge, în deplasare, pe Dunărea Brăila! Următorul meci, acasă, în 15 noiembrie, cu CSM Corona Brașov

În etapa a 10-a, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus dramatic, în deplasare, scor 27-26, în fața HC Dunărea Brăila. Pentru echipa noastră au marcat Tamires Morena de Araujo Frossard - 8, Nina Bulatovic - 5, Niombla Gnonsiane - 3, Sonia Seraficeanu - 3, Paula Posavec - 2, Cristina Laslo - 2, Sayna Mbengue - 2, Bianca Bazaliu - 1, Ida Marie Moesgaard Dahl - 1. În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 11 din 26 de aruncări, în timp ce Yuliya Dumanska, doar 3 din 14, motiv pentru care a și fost schimbată în prima repriză.
De altfel, meciul a început dezastruos pentru echipa noastră, care a fost condusă, 5-0, primul gol fiind marcat doar în minutul 6. Pe parcursul primei reprize, am fost conduse la 4 și 3 goluri, iar la pauză tabela a indicat 14-12 pentru gazde.
În repriza a doua, am egalat la 17, în minutul 36, apoi am preluat conducerea și ne-am distanțat și la patru goluri, însă finalul a fost dramatic, finalmente obținând victoria, golul lui Seraficeanu aducând liniștea pentru suporterii din fața televizoarelor.
Etapa viitoare, Gloria joacă acasă, miercuri, 15 noiembrie, cu CSM Corona Brașov, ora începerii partidei nefiind stabilită. Este ultimul meci din acest an pentru Gloria, astfel că suporterii sunt așteptați în număr cât mai mare la TeraPlast Arena.