CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud joacă finala ...mică în Cupa României!

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a pierdut semifinala cu Dunărea Brăila și va juca finala mică împotriva Rapid București. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 31-31. Au urmat două reprize a câte cinci minute, iar la final tabela a arătat scor 35-36. Pentru suporteri a fost un meci cu toate trăirile și emoțiile posibile - bucurie, furie, dezamăgire, resemnare - dar să sperăm că vom ști din nou care e gustul victoriei și vom "prinde" o medalie.
Cele mai bune marcatoare ale echipei antrenate de Florentin Pera au fost Cristina Laslo și Seynabou Mbengue Rodriguez, cu câte 7 goluri. Au mai marcat Tamires Morena De Araujo Frossard - 5, Bianca Bazaliu - 5, Nina Bulatovic - 4, Laura Pristăvița - 2, Nicoleta Dincă - 2, Gnonsiane Niombla - 1, Sonia Seraficeanu -1, Ida Marie Moesgaard Dahl - 1.
În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 10 din 42 de aruncări, procentaj de 24%, iar Anastasja Babovic Vujovic 1 din 5 (20%).
Finala mică este programată duminică, de la ora 12.30, și va fi transmisă de Pro Arena. Sezonul trecut, Bistrița a găzduit Final Four-ul și a pierdut tot în semifinale cu CSM Târgu Jiu.
***
CS Gloria 2028 Bistriţa-Năsăud şi Dunărea Brăila sunt calificate şi la Turneul F4 al European League, de la Graz, unde se vor întâlni în semifinale. De asemenea, echipa noastră are meci cu Brăila și în Liga Florilor Mol.