CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat derby-ul cu Rapid și urcă pe locul 2

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins pe Rapid București în derby-ul etapei a 19-a din Liga Florilor MOL. O sală arhiplină a fost alături de fetele noastre și le-a susținut până la fluierul final. La pauză, echipa noastră a condus cu 14-10, iar la final, tabela a arătat scorul 25-22. Pe parcursul partidei, nu s-a pus problema victoriei, ci doar a scorului final.
Cele mai bune marcatoare ale echipei noastre au fost Cristina Laslo și Gnonsiane Niombla cu câte șase reușite. Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au mai marcat Natalia Agnieszka Nosek - 3, Tamires Morena De Araujo Frossard - 3, Nicoleta Dincă - 2, Bianca Bazaliu - 2, Sonia Seraficeanu - 2 și Seynabou Mbengue Rodriguez - 1.
În poartă, Renata Lais De Arruda a salvat 16 din 38 de aruncări, având un procentaj de 42%.
"A fost un meci de infarct. Echipa Bistriței a făcut un meci mare, din punctul meu de vedere, s-a ridicat la nivelul minunaților suporteri. A fost o atmosferă incredibilă, cred că este unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care le-a jucat echipa pe acest teren. Felicit fetele pentru dăruirea exemplară, pentru mobilizare, pentru abnegația cu care am jucat pe faza de apărare. Ne-am apărat incredibil în prima repriză, Renata a avut o zi bună. Împreună, ca o echipă, am arătat că avem valoare, că ne merităm locul în clasament. Felicit fetele, de la prima până la ultima, au jucat extraordinar, au luptat până la final. Rapid este o echipă valoroasă, pentru ei poate cea mai importantă victorie a sezonului, dar trebuie să rămânem echilibrați, cu picioarele pe pământ", a declarat Florentin Pera.
Antrenorul principal al Gloriei a adăugat că fiecare meci din campionat va fi ca o finală pentru Gloria, indiferent de adversar, în cursa pentru locul 2, chiar dacă obiectivul - o clasare în primele patru - este aproape asigurat prin această victorie.
Cristina Laslo a felicitat Rapidul pentru spectacolul sportiv și a precizat că Gloria a urcat pe locul 2 unde vrea să și rămână. "Am bătut o echipă de Champions League foarte puternică și vreau să le mulțumim spectatorilor pentru că de când am intrat pe teren am simțit o vibrație foarte înaltă. Cred că e cel mai spectaculos meci de când sunt eu aici, cu acești fani minunați", a spus Cristina Laslo.
Sâmbătă, 16 martie, Gloria joacă partida tur din sferturile EHF European League, în deplasare cu 𝐌𝐨𝐭𝐡𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧 𝐌𝐨𝐬𝐨𝐧𝐦𝐚𝐠𝐲𝐚𝐫𝐨𝐯𝐚𝐫𝐢 𝐊𝐂 din Ungaria.
În etapa a 20-a din Liga Florilor MOL, Gloria va juca miercuri, 27 martie, în deplasare cu Minaur Baia Mare, iar sâmbătă, 30 martie, va fi un disputa un alt derby, cu CSM București.

Etapa viitoare, Gloria va juca miercuri, 27 martie, în deplasare cu Minaur Baia Mare, iar sâmbătă, 30 martie, va fi un disputa un alt derby, cu CSM București.