Au scăpat
Directorii deconcentratelor rămân în funcţie

Guvernul a făcut un plăcut cadou de 1 martie directorilor instituţiilor deconcentrate: i-a reconfirmat pe funcţii, în ciuda faptului că la momentul de faţă nu mai îndeplinesc condiţiile legale prevăzute de proiectul legii de modificare a Statutului funcţionarilor publici.
fotofotoÎn urma unei adrese de la Bucureşti, care a fost transmisă tuturor deconcentratelor, s-a confirmat faptul că actualele echipe de conducere rămân pe poziţii, cu drept de semnătură şi toate celelalte atribuţii administrative, până la momentul în care proiectul de modificare a Legii 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici va fi votat şi de Camera Deputaţilor - camera decizională în acest caz.
Până pe 27 februarie, directorii coordonatori ar fi trebuit să devină ,,funcţionari publici cu statut special”. Cum acest termen a expirat, iar proiectul legii de modificare a Statutului funcţionarilor publici nu a fost adoptat (ca să se poată organiza concursurile de numire pe post), directorii ar fi trebuit fie să se întoarcă pe funcţiile de execuţie deţinute anterior (dacă au lucrat în aceeaşi instituţie), fie pur şi simplu să plece din instituţii (cei veniţi din afara sistemului). În judeţul Bistriţa-Năsăud, cel puţin, aceştia din urmă sunt minoritari.
Săptămâna trecută, senatorii au adoptat proiectul de modificare a Legii 188/1999, cu 69 de voturi pentru, 44 împotrivă şi o abţinere. În baza acestuia, directorii de deconcentrate trebuie să se pregătească din nou pentru a susţine un alt concurs pentru ocuparea funcţiei de conducere.

Publică un comentariu nou

Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public.
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Images can be added to this post.
  • Textual smileys will be replaced with graphical ones.

Mai multe informaţii despre opţiunile de filtrare