Fotbal. Liga a patra. Etapa a

Voinţa Cetate – Unirea Lechinţa 5-1 (2-0)

Orheiu Bistriţei, timp frumos, teren bun de joc, spectatori circa 300, avertismente: Tofană, Recean, Huciu şi Biriş. Marcatori: Voica, Curtuşan, Dumitrean, Berchi, Recean şi Georgiu. Arbitrii partidei: la centru – Cosmin Dosan ajutat la cele două linii de Cristian Huzmezan şi Paul Ştiopei.

Voinţa Cetate: Ilieş, Ploscar, Tofană, Curtuşan, Şuvei, Georgiu, Recean, Voica (min. 50 Chira), Huciu, Dumitrean şi Clapa. Antrenor: Titi Voica.

Unirea Lechinţa: Han, Onigaş, Biriş (min. 80 Gavriloaie), Eke, Lăcătuş, Moldovan Radu, Vâncă, Miclea (min. 60 Pătru), Danciu (min. 55 Bozeşan), Turnea şi Berchi. Antrenor: Bozeşan Dorel.

După jocul în faţa propriilor suporteri, de sâmbătă, 18 aprilie, în dauna echipei din Rebra şi câştigat cu 6-1, iată că de Duminica Tomii, pe acelaşi teren, adică la Orheiu Bistriţei, “vulturii” au primit vizita celor din Lechinţa.

În dauna celor cinci goluri primite, oaspeţii au prestat un joc destul de bun creându-şi ocazii multe de a marca. Contraatacurile periculoase ale lui Berchi, Tornea, Onigaş şi Radu Moldovan au dat altă înfăţişare acestui joc. De partea cealaltă, jucătorii gazdă au început partida destul de bine, cu două goluri, destul de repede, în min. 2, când Şuvei execută o lovitură liberă de pe partea stângă lui Voica, aflat în 6 m, trimite cu latul în plasă: 1-0. Un minut mai târziu Recean, singur cu portarul, trimite pe lângă bară. Min. 6, Georgiu centrează pentru Voica, aflat singur în gura porţii, trimite cu capul pe lângă bară. Cum ocaziile curg în valuri, în faza următoare corner executat de Curtuşan pentru Voica, acesta recentrează lui Curtuşan, aflat în 5 m, şi trimite în plasă: 2-0. Până în min. 55 totul s-a jucat la mijlocul terenului, fără faze periculoase la ambele porţi. Min. 55 – Dumitrean scapă spre poartă şi marchează, aflat într-o situaţie discutabilă, asistentul partidei indică offsaid, iar centralul trece peste semnalizare validând golul: 3-0. Bineînţeles că la această fază defensiva lechinţeană s-a oprit la ridicarea fanionului. Au început proteste la decizia centralului, dar fără rezultat. Un minut mai târziu, oaspeţii ripostează prin jucătorul Radu Moldovan, aflat singur cu portarul aceata trimite pe lângă bară. Urmează minute bune pentru oaspeţi, Vâncă îl deschide pe Berchi aflat pe partea dreaptă, acesta trimite cu latul în colţul lung reducând din handicap: 3-1. Cinci munite mai târziu, din nou oaspeţii au posibilitatea de a marca la şutul periculos al lui Onigaş, de la 35 m, aproape de vinclul barelor. Min. 72 – Dumitrean centrează în faţa porţii, iar Recean ratează singur cu portarul. Două minute mai târziu, defensiva gazdă clachează, profită Recean şi trimite balonul în plasă: 4-1. Min. 81 – Chira ratează un penalty la faultul lui Lăcătuş. Portarul Han nu pleacă din timp şi reţine balonul pe mijlocul porţii. Tabela de marcaj s-a închis în prelungiri, când Georgiu trimite cu latul în poartă din centrarea lui Chira.

Deşi am asistat la o partidă destul de frumoasă cu goluri multe, repet oaspeţii nu meritau să încaseze atâtea goluri după prestaţia din teren.

Unul dintre finanţatorii echipei Voinţa, Gabi Ursa: “A fost un joc cu multe faze de poartă, dar fără o miză deosebită pe care Voinţa l-a tranşat încă din primele minute în favoarea ei. Cred că munca lui Titi Voica se vede şi este jucătorul care face diferenţa în teren. Oaspeţii au dat o replică dârză, având foarte mulţi tineri în teren. Felicit antrenorul şi echipa pentru victorie”.