Un fapt ciudat petrecut la Asociaţia Judeţeană de Fotbal Bistriţa-Năsăud

Către Redacţia Răsunetul

Bună ziua mă numesc Bachiş Ioan-Florin şi sunt preşedinte la A.S.Minerul Rebra judetul Bistrita-Nasaud secţia de fotbal care activează în campionatul judeţean de fotbal Liga a V-a seniori.

Aş vrea să vă semnalez un fapt ciudat petrecut anul trecut la Asociaţia Judeţeană de Fotbal Bistriţa-Năsăud şi care după părerea mea eu îl consider un abuz al conducerii AJF Bitriţa-Năsăud şi din prisma faptului ca nu mi s-a acordat dreptul să-mi exprim punctual de vedere şi să mă apăr.

În continuare vreau să vă prezint şirul evenimentelor şi poate cineva de la dumneavoastră mă poate ajuta cu un sfat :

În data de 25.09.2011 s-a disputat meciul de fotbal dintre echipele A.S.Minerul Rebra si Someşul Rebrisoara contând pentru etapa a -IV-a din turul campionatului de fotbal liga a-V-a, partida incheindu-se cu scorul 1-0 in urma validari unui gol inexistent văzut doar de brigada de arbitrii in minutul 86. În urma acestei decizii jucătorii echipei oaspete au contestat vehement aceasta decizii insă arbitrul central nu a mai revenit asupra deciziei iniţiale şi după ce a dictat prelungiri de 10 minute a fluierat finalul partidei. Dupa incheierea meciului scorul rămânând 1-0 echipa oaspete in speţă Someşul Rebrişoara a depus memoriu la Comisia de Disciplina a AJF Bistrita. În urma şedintei la care am fost invitat şi eu s-a decis că acest caz nu este de competenţa Comisiei respective. Cu această concluzie sedinţa luând sfârşit fără nici o decizie. În zilele următoare s-a vehiculat informaţia cum că acest meci s-ar rejuca din minutul 1 de la scorul 0-0 data urmand a se stabili de comun acord lucru neadevărat deoarece pe mine nu m-a contact nimeni de la AJF Bistrita în legătură cu această decizie. In următoarele săptămâni nimeni nu a mai pomenit nimic de această partidă.

În data de 04.12.2011 conform programări făcute de Comitetul Executiv al AJF Bistrita era programată etapa a IV-a a Cupei României faza judeţeană. Cum echipa mea a fost eliminată în etapa a-III-a eu impreună cu conducerea tehnică a A.S. Minerul Rebra în aceeaşi dată am programat un antrenament cu o parte din lotul de jucători. Restul de jucători fiind plecaţi din localitate unii chiar din ţară. În fine in aceea zi în jurul orelor 13 s-au prezentat la terenul din localitatea Rebra echipa de fotbal Someşul Rebrişoara însoţită de o brigadă de arbitrii împreună cu un observator delegat de AJF Bistrita cu misiunea de a oficia un meci oficial intre A.S. Minerul Rebra si Somesul Rebrisoara fără nici o hotărîre sau informare oficială din partea AJF Bistrita şi cu ameninţarea că dacă nu intrăm pe teren pierdem meciul cu 3-0 şi plus o amendă usturătoare. În aceste condiţii fiind constrins de oficialii respectivi în condiţiile în care terenul nu era trasat şi nici nu erau montate steaguri la colţurile terenului şi în plus terenul nefiind trasat deoarece dacă nu am fost anunţat din timp nu am putut sa pregătesc partida neavind nici macar oameni de ordine la teren. Cu toate acestea brigada de arbitrii a decis începerea meciului.În timpul meciului brigada de arbitrii a avut o prestatie tendenţioasă clar în favoarea echipei oaspete şi provocatoare pentru jucătorii echipei gazde. În urma acestei prestaţii în minutul 40 la o decizie a arbitrului nervii jucătorilor echipei gazde au cedat ducând la îmbrîncirea arbitrului. Brigada de arbitrii a decis intreruperea meciului la scorul de 0-0.

În urma acestui incident marţi a avut loc şedinţa Comisiei de Disciplina a AJF Bistrita la care fără să înţeleg nu am fost invitat. Ulterior mi s-a comunicat prin fax decizia de suspendare a terenului propriu şi o amendă precum şi suspendarea unor jucători. La această decizie am hotarât să depun recurs la AJF Bistrita, solicitare la care nici acum nu am primit un răspuns oficial.

În consecinţă am decis să apelez la dumneavoastră pentru un sfat de urmat de către mine şi A.S.Minerul Rebra. Poate a-ţi auzit de acest incident dar voiam sa ascultaţi şi punctual meu de vedere, pentru că fără să vreau am ajuns un personaj negative în judeţ din cauza acestui incident care nici măcar nu a avut legătură cu mine.