Rezultate promiţătoare, la început de an, pentru atleţii bistriţeni

În acest sfârşit de săptămână, la Bucureşti a avut loc etapa I a Campionatului Naţional de Atletism pentru seniori, tineret şi juniori I, Bistriţa fiind reprezentată atât de sportivi de la Liceul cu Program Sportiv, cât şi de la Clubul Sportiv Municipal, antrenaţi de prof. Alina Cucerzan.
În proba de 800 m, Robert Pâslaru de la CSM Bistriţa, cu timpul de 1:56.93, s-a clasat pe locul VI la seniori, şi locul IV la tineret. La 3000 m, Bogdan Florean de la LPS Bistriţa, a terminat pe poziţia XI, cu 8:56.81, record personal, însă în clasamentul juniorilor este pe locul V. Traian Musteaţă, de la LPS Bistriţa, a terminat al IX cursa de 800 m, rezultat foarte bun, dat fiind faptul că este la categoria de vârsta a juniorilor II. Practic, a fost primul la categoria sa de vârstă, atât la 800 m, cât şi la 1500 m, acolo înregistrând timpul de 4:08.85. Ionuţ Zăgrean, de la LPS Bistriţa a reuşit să-şi îmbunătăţească recordul personal la 800 m, cu timpul de 2:04.65.
La această competiţie au participat 326 de atleţi de la 92 cluburi din ţară. Etapa a II-a este programată în acest sfârşit de săptămână, la Bacău.