Rapid București - Gloria Bistrița 3-1

cfgloria.ro

Ovidiu Herea a marcat pentru Rapid din penalty, în minutul 12 (după eliminarea lui Cafasso), iar trei minute mai târziu Goga a dus scorul la 2-0. În zece oameni, Gloria a redus din diferență prin golul lui Cornel Predescu (min. 20). În ultimul minut al partidei, Herea a reușit dubla tot din lovitură de la 11 m, în urma unui fault comis de Marius Feher.

Gloria Bistrița: Dolha – Peteleu, Tudose, Cafasso, Kanon – Predescu, Anton (Feher 71), Markisio (Braganca 46), Romario, Ayza (Reano 18) – Bratu.

Rapid București: Albuț – Oros, Contantin (Roman 9), Glauber, Milisavljevic - Teixeira , Codrea , Herea, Pancu (Surdu 56) – Goga (Bozovic 65), Bilașco.

"Dacă te iei după rezultat, 3-1 este echitabil. Să nu uităm că din minutul 12 am jucat în 10 oameni, au muncit foarte mult, au căutat să joace fotbal, am atacat, nu ne-am băgat în poartă, era normal să ne apărăm, am jucat contra unei echipe mult mai valoroase. Nu știu ce s-a întâmplat cu arbitrul, mi s-a părut un arbitraj părtinitor, dubios. Se petreceau lucruri în fața lor și dădeau tot pentru Rapid. Încercăm să ne salvăm, nu am venit aici să ne aparăm. Am jucat destul de bine, dovada spectatorilor, care au început să-i huiduie pe rapidiști, m-am gândit și la un dezastru. Am marcat un gol și am creat o anumită panică. Le-am zis jucătorilor că nu avem voie să primim gol până la pauză. E greu să joci în 10 atâta timp. Petrolul e o echipă care va veni să câștige, pentru Gloria vin niște jocuri la care nici nu vreau să mă gândesc, un program foarte greu, a declarat Nicolae Manea.

Şi Emilian Dolha a recunoscut că a fost un meci greu, necrezând că Herea îi va da două goluri din două penalty-uri.

În etapa viitoare, Gloria joacă la Bistrița cu Petrolul Ploiești, vineri, 21 septembrie, ora 21:30, într-un meci contând pentru etapa a IX-a a Ligii I.