Medalii pentru atleţii bistriţeni la Campionatul Naţional Şcolar

În acest sfârşit de săptămână, la Bucureşti a avut loc etapa finală a Campionatului Naţional şcolar de atletism, care a coincis şi cu etapa I a Campionatului naţional rezervat juniorilor I.

Atleţii bistriţeni au reuşit rezultate notabile, Bistriţa urcând de trei ori pe podium. Astfel, Bogdan Florean a ocupat locul II în proba de 3000m obstacole  în timp ce Constantin Pahone a fost al III-lea în proba de 2000 m obtacole.  Ştafeta LPS Bistriţa de 4x 400 m  masculin, formată din Iustinian Tătar, Robert Pîslaru, Traian Musteaţă, Daniel Floare – a obţinut bronzul. Dintre elevii prof. antrenor Alina Cucerzan, Daniel Floare şi Traian Musteaţă au reuşit să-şi îmbunătăţească timpii în probele de 400 m, respectiv 800 m, iar Robert Pîslaru, în proba de 800 m  a obţinut locul VI.

Ştafeta feminină de 4x 400 m, în componenţa Lidia Suto (antrenor Alina Cucerzan), Paula Cherhaţ  (antrenor Edit Magyarosi) şi Florentina Ciherean şi Maria Burduhos (antrenor Dragoş Mihali) s-a clasat a cincea.

În probele de aruncări - suliţă, sportivele antrenate de Daniela Nechifor au obţinut locul IV- Iulia Mureşan, Gabriel Ursa - loc VII şi Nicoleta Turcu - loc. IX.

Îi felicităm pe sportivi şi pe antrenori pentru rezultatele obţinute, urându-le succes şi sănătate pe viitor.

Cristina Ureche şi Andreea Rus, pe podium la etapa zonală a C.N. de copii

Cluj Arena a găzduit, în aceast sfârşit de săptămână, etapa zonală a Campionatului Naţional de atletism pentru Copii I, II şi III. Sportivii bistriţeni au reuşit clasări merituorii. În proba de suliţă, Cristina Ureche a ocupat locul I. Sportiva fiind antrenată de Daniela Nechifor.

Pe podium a urcat şi Andreea Rus, în proba de 300 m, eleva antrenată de Edit Magyarosi clasându-se a IIII-a.