Înot. Carla Bora, de la CS Tibi, a cucerit şase medalii de aur și două de argint la Cupa Contratimp

3 înotători de la clubul sportiv Tibi au participat în perioada 29 septembrie – 1 octombrie la a V-a
ediție a Cupei Contratimp, competiție desfasurata în Tîrgoviște. Ei sunt: Banu Mezdrea Alexandru,
Farkas Cristopher și Bora Carla.
Bora Carla care a obținut 6 medalii de aur (la 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m liber, 400 m mixt, 200
m bras) și 2 de argint (la 100 m bras, 100 m fluture). Banu Mezdrea Alexandru a obținut medalia de
aur la 100 m bras, iar Farkas Cristopher 2 medalii de bronz (la 50 m liber, 100 m spate). La
categoria fete 12 ani Bora Carla a obținut și Cupa Contratimp pentru cea mai buna sportiva.
Președintele clubului Horgoș Tiberiu ne-a comunicat “A fost un concurs foarte bine organizat, care
a excelat mai ales prin probele incluse în program. Cele 5 reuniuni s-au desfășurat în 3 zile, în
sistem open cu premieri pe categorii de vârstă. Fiind la inceput de pregătiri după vacanța
considerăm că a fost o bună verificare pentru sportivii clubului care au participat la competiție.
Titlurile de cel mai bun sportiv la fiecare categorie de vârstă au fost acordate sportivilor care au
obținut cel mai mare punctaj FINA la o probă, oricare dintre probele competiției. Sportiva noastra a
obținut cel mai mare punctaj la proba 400 m mixt. Banu Mezdrea Alexandru a câștigat proba de 100
m bras cu un timp foarte bun pentru această perioadă de pregătire la categoria lui de vârstă. Foarte
bune sunt și rezultatele obținute da Farkas Cristopher mai ales dacă avem în vedere ca în puține luni
a crescut mult în înălțime, ceea ce pe moment afectează negativ rezultatele sale. Băieții au mai
obținut multe locuri 4, 5 și 6. Acum am intrat în ultimele pregătiri ale Cupei Someș ediția a II-a,
care se va desfășura în bazinul didactic (25 m, 5 culoare, cronometraj electronic) din Beclean în
perioada 14-15 octombrie. Până acum și-au anunțat intenția să participe 14 cluburi, practic suntem
nevoiți să sistăm înscrierile. Ne bucurăm că vom avea mai mulți participanți la categoria 2003 și
mai mari, este o bună verificare pentru ei în vederea campionatului național de juniori, tineret și

seniori din noiembrie care se va desfășura tot în bazin de 25 m. Vor fi

Trei înotători de la Clubul Sportiv Tibi au participat în perioada 29 septembrie – 1 octombrie la a V-a ediție a Cupei Contratimp, competiție desfasurata în Târgoviște. Este vorba despre Alexandru Banu Mezdrea, Farkas Cristopher și Carla Bora.

Carla Bora a obținut 6 medalii de aur (la 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m liber, 400 m mixt, 200 m bras) și 2 de argint (la 100 m bras, 100 m fluture). Alexandru Banu Mezdrea  a cucerit medalia de aur la 100 m bras, iar Farkas Cristopher a reuşit să adune în palmares 2 medalii de bronz (la 50 m liber, 100 m spate). La categoria fete 12 ani,  Carla Bora a obținut și Cupa Contratimp pentru cea mai buna sportivă.

“A fost un concurs foarte bine organizat, care a excelat mai ales prin probele incluse în program. Cele 5 reuniuni s-au desfășurat în 3 zile, în sistem open cu premieri pe categorii de vârstă. Fiind la inceput de pregătiri după vacanță, considerăm că a fost o bună verificare pentru sportivii clubului care au participat la competiție. Titlurile de cel mai bun sportiv la fiecare categorie de vârstă au fost acordate sportivilor care au obținut cel mai mare punctaj FINA la o probă, oricare dintre probele competiției. Sportiva noastra a obținut cel mai mare punctaj la proba 400 m mixt. Alexandru Banu Mezdrea  a câștigat proba de 100 m bras cu un timp foarte bun pentru această perioadă de pregătire la categoria lui de vârstă. Foarte bune sunt și rezultatele obținute da Farkas Cristopher mai ales dacă avem în vedere ca în puține luni a crescut mult în înălțime, ceea ce pe moment afectează negativ rezultatele sale. Băieții au mai obținut multe locuri 4, 5 și 6", a precizat preşedintele clubului, Tiberiu Horgoş.

Potrivit acestuia, ultimele pregătiri ale Cupei Someș ediția a II-a, care se va desfășura în bazinul didactic (25 m, 5 culoare, cronometraj electronic) din Beclean, în perioada 14-15 octombrie, sunt în linie dreaptă. "Până acum și-au anunțat intenția să participe 14 cluburi, practic suntem nevoiți să sistăm înscrierile. Ne bucurăm că vom avea mai mulți participanți la categoria 2003 și mai mari, este o bună verificare pentru ei în vederea campionatului național de juniori, tineret și seniori din noiembrie care se va desfășura tot în bazin de 25 m. Vor fi prezenți mai mulți sportivi care au fost sau sunt campioni naționali la diferite categorii de vârstă”, a precizat preşedintele CS Tibi.