Harta votului în judeţul Bistriţa-Năsăud

Carmen Bulz, Gabriela Ciornei

 

 

 

În oraşele şi comunele din judeţul Bistriţa-Năsăud, locurile în consiliile locale se vor împărţi, în principal, între reprezentanţii USL, PDL  şi PP-DD.

 În urma numărării voturilor, cele trei formaţiuni politice s-au clasat cel mai bine în rândul preferinţelor electoratului şi vor avea putere de decizie în consiliile locale. Nu lipsesc din structuri nici reprezentanţii UDMR, dar nici ecologiştii.

Cele mai mari surprize electorale s-au înregistrat în Năsăud, Feldru, Livezile, Prundu Bârgăului, Braniştea, Căianu Mic, Parva.

Sunt însă şi câteva localităţi în care nu s-a schimbat mare lucru. Aici puterea locală are aproape aceeaşi configuraţie.

Vă prezentăm voturile şi mandatele de consilieri obţinute de partidele politice în localităţile judeţului:

 

BISTRIŢA – Ovidiu Creţu (USL - PSD)

USL   10

PDL  6

ECOLOGISTI   2

UDMR    1

PP DD   2

 

BECLEAN – Nicolae Moldovan (PSD)

PSD  10

UDMR 2

PDL 3

PNL 2

 

NĂSĂUD – Mircea Romocea (independent - USL)

PSD  5

PNL 4

PDL 6

PP DD  1

PC 1

 

 

SÂNGEORZ BĂI – Roland Venig (PSD)

PSD 7

PNL 5

PDL 4

PP DD 1

 

BISTRIŢA BÂRGĂULUI – Vasile Laba (PDL)

PSD 1

- PNL 2

- PDL 10

 

BRANIŞTEA – Martonos Tamas (UDMR)

UDMR 7

PSD 3

PNL 2

PDL 1

 

BUDACU DE JOS – Florin Sandu Simionca (PDL)

USL 4

PDL 9

 

BUDEŞTI – Vasile Codrea (USL-PSD)

PSD 7

PDL 3

PP DD 1

 

CĂIANU MIC – Paul Ştir (PP-DD)

PDL 2

PPDD 6

USL 5

 

CETATE – Daniel Moldovan (PSD)

PSD 4

PDL 3

PNL 2

INDEP. 1

PP-DD 1

 

CHIOCHIŞ – Vasile Silaşi (PDL)

PSD 3

PNL 3

PDL 5

UDMR 2

 

CHIUZA – Grigore Bradea (USL-PSD)

USL 7

PDL 4

 

CICEU GIURGEŞTI – Constantin Rusu (PSD)

PSD 3

PNL 3

PDL 3

PNŢCD 1

PP DD 1

 

CICEU MIHĂIEŞTI – Valentin Mureşan (USL-PSD)

USL  5

PDL 2

PRM 2

 

COŞBUC – Niculae Anghel (PSD)

USL 5

PDL 2

PRM 1

PNL 1

UNPR 1

PC 1

 

DUMITRA – Gheorghe Bălăjan (PDL)

PDL 6

PSD 3

PNL 2

PP DD 2

 

DUMITRIŢA – Ioan Moga (PDL)

PSD 5

PDL 5

PNL 2

PP DD 1

 

FELDRU – Grigore Ţiolan (PDL)

PDL 8

USL 7

 

GALAŢII BISTRIŢEI – Vasile Găurean (PSD)

PSD 7

PNL 2

PDL 1

UDMR 1

 

ILVA MARE – Alexandru Anca (PDL)

PSD 3

PNL 2

PDL 4

PC 1

INDEP. 1

 

ILVA MICĂ  - Aurel Horea (PDL)

PDL 9

PNL 1

PSD 3

 

JOSENII BÂRGĂULUI – Tudorel Ciotmonda (USL-PSD)

USL 8

PDL 5

PP DD 2

 

LECHINŢA – Romeo Florian (PSD)

PSD 10

PNL 2

PDL 2

PP DD 1

 

LEŞU – Ioan Pop (USL-PC)

USL  7

PDL 4

 

LIVEZILE – Traian Simionca (PNL)

PNL 8

PDL 4

PSD 1

 

LUNCA ILVEI – Flaviu Lupşan (PDL)

PDL 9

USL 4

 

MAIERU – Dumitru Vasile (PDL)

PDL 7

USL 4

PRM 2

PP DD 1

IND. 1

 

MATEI – Vasile Encean (PDL)

PDL 5

USL 3

UDMR 3

 

MĂGURA ILVEI- Valer Avram (PDL)

USL 2

PDL 5

UNPR 2

PPDD 1

PRM 1

 

MĂRIŞELU – Toma Someşan (PDL)

USL 3

PDL 6

UNPR 1

PPDD 1

 

MICEŞTII DE CÂMPIE – Dumitru Bendean (USL-PNL)

USL 4

PDL 2

UDMR 1

UNPR 1

PPDD 1

 

MILAŞ – Iosif Gabor (USL-PSD)

USL 7

PDL 2

 

MONOR – Ioan Cira (USL-PSD)

USL 6

PDL 2

UNPR 1

 

NEGRILEŞTI – Ioan Pugna (PSD)

USL 6

PC 1

INDEP.1

ALIANŢA pentru NEGRILEŞTI 3

 

NIMIGEA – Mircea Runcan (USL-PSD)

PSD  9

UDMR 2

PDL 4

 

NUŞENI – Ioan Mureşan (PDL)

PSD 1

PNL 1

PDL 8

UDMR 1

 

PARVA – Ioan Strugari (PDL)

PSD 3

PDL 6

PRM 1

UNPR 1

 

PETRU RAREŞ – Vasile Cocos (PSD)

PSD 4

PNL 4

PDL 2

UDMR 2

PPDD 1

 

POIANA ILVEI – Eugen Benţa (PNL)

PSD 4

PNL 4

PPDD 3

 

PRUNDU BÂRGĂULUI – Doru Crişan (PDL)

PDL  5

PNL 5

PSD 3

PPDD 2

 

REBRA – Ştefan Danci (USL-PSD)

PSD 7

PDL 4

PPDD 2

 

REBRIŞOARA – Viorel Clapău (PDL)

- PSD 5

PDL 4

PNL 2

PCDD 2

 

RODNA – Alexandru Năşcan (PDL)

PSD 5

PDL 7

PP-DD 1

INDEP.1

 

ROMULI – Ioan Moniţa (USL-PNL)

USL 7

PDL 1

PPDD 2

UNPR 1

 

RUNCU SALVEI – Anchidim Pavelea (PDL)

PDL 7

USL 3

SALVA – Gheorghe Onul (USL-PSD)

USL 5

PDL 5

PRM 1

 

SILIVAŞU DE CÂMPIE – Ioan Cămărăşan (PNL)

PNL 3

PSD 2

PC 1

PDL 2

PPDD 1

 

SÂNMIHAIU DE CÂMPIE  - Ioan Mate (PNL)

PNL 4

PDL 3

PSD 2

PC 2

 

SPERMEZEU – Sorin Hognogi (PDL)

PDL 8

USL 3

PPDD 1

PRM 1

 

ŞIEUŢ – Ioan Dedean (PNL)

PNL 4

PSD 3

PDL 3

UNPR 1

PNTCD 1

 

ŞIEU – Olimpiu Iuga Napeu (USL-PSD)

USL 5

PDL 3

UNPR 1

PNTCD 1

ECOLOGIST 1

UDMR 1

 

ŞIEU MĂGHERUŞ – Sorin Mititean (PDL)

PDL 5

PSD 4

PPDD 2

UNPR 1

PNL 1

 

ŞIEU ODORHEI – Sorin Sfintean (PSD)

PSD 5

PNL 2

PDL 3

UNPR 1

 

ŞINTEREAG – Ioan Bob (PDL)

PDL 8

UDMR 1

USL 4

 

TEACA – Iustian Muntean (USL-PSD)

USL 9

PDL 3

PPDD 1

 

TELCIU – Sever Mureşan (PDL)

USL 5

PDL 7

PRM 1

PPDD 1

UNPR 1

 

TIHA BÂRGĂULUI – Vasile Dologa (PNL)

PSD 5

PDL 2

PNL 8

 

TÂRLIŞUA – Vlăduţ Axente Purja (PDL)

PDL 4

PNL 3

PSD 3

PC 2

PRM 1

 

URIU  - Petru Şerban (PSD)

PSD 7

PDL 3

UDMR 1

PNL 1

 

URMENIŞ – Dumitru Tomşa (PNL)

-  PNL 5

PSD 3

UDMR 1

PER 1

PPDD 1

 

ZAGRA – Dumitru Buşcoi (PDL)

PSD 3

PNL 2

PDL 8

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]