Gloria gafează... din nou!...

În meciul de la Galaţi, Gloria Bistriţa a fost învinsă cu 1-0, rămânând fără nicio victorie în deplasare.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate 0-0, Anca ratând deschiderea scorului, printr-un şut din interiorul careului. A preferat o execuţie plasată, „ghicită” însă de portarul gălăţean. A fost singura ocazie notabilă a primei reprize...

Golul celor de la Oţelul a fost înscris de Marius Pena, printr-o lovitură de cap de la cira 7 metri (min 54); Tătăruşanu a greşit, ieşind târziu la centrare. Vina golului îi aparţine în totalitate portarului, aspru criticat de Sabău.

Situaţia echipei este delicată, Gloria aflându-se pe locul 14, dar mai grav este că nu există un grup compact de jucători sau un lider ce „ţine vestiarul” şi-şi motivează colegii.

Ultimele jocuri au fost pierdute pe greşeli în apărare. Sabău ameninţă că va renunţa la unii jucători, care nu se dedică în totalitate echipei sau care au ajuns la automulţumire. Aşadar, este foarte probabil ca la următorul meci, cu Dinamo, poarta Gloriei să fie apărată de Albuţ... iar câţiva „fotbalişti-vedetă” să evolueze la echipa secundă...

Gloria Bistriţa: Tătăruşanu, Vagner, Frăsinescu, Ciucă, Panc Neagoe Sabou Anca, Hora, Ninu

Schimbări: Da Luz, iese Sabou (min 59); Borbely, iese Anca (min 65); Coroian, iese Neagoe (min 74)

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Oţelul Galaţi: Kolev, Sârghi, Costin, Sălăgean, Jelev, Viglianti, Bourceanu, Ilie, Paraschiv, Pena, Iorga

Schimbări: Ioviţă, iese Ilie (min 46) Stancu, iese Iorga (min 53) Tismăneanu iese Viglianti (min 88)

Antrenor: Petre Grigoraş

Arbitri: Marius Avram (central ) Eduard Dumitrescu, Corneliu Fecioru(tuşieri)