Gimnastul Marius Berbecar, bronz la Jocurile Europene de la Baku

Gimnastul bistriţean Marius Berbecar, legitimat la Steaua Bucureşti, a câştigat medalia de bronz la Jocurile Europene de la Baku, în finala de la paralele. El a obținut 15,600 şi, fără să fim subiectivi, putea avea o medalie mai strălucitoare, dacă acest concurs nu se desfăşura în Azerbaidjan. Adică, aurul a fost adjudecat de Oleg Stepko cu 15.733, fiind prima medalie de aur pentru gimnastica azeră, iar locul 2 i-a revenit lui David Belyiavskiy cu 15.700.

„Evoluţia sa a fost în aceeaşi notă de bună prestaţie în actualul sezon, în fond o confirmare a faptului că a devenit unul dintre specialiştii de top ai acestui aparat, formă pe care trebuie să o reconfirme şi în octombrie la Glasgow”, scrie Federaţia Română de Gimnastică.

La sărituri, Cristian Băţagă de la CSM Bistriţa s-a clasat pe locul 5, cu 14.616 (14.733 / 5.6 / 9.133 şi 14.500 /5.2 / 9.300).