CSM Bistriţa câştigă la Braşov şi e în sferturile Cupei României!

CSM Bistriţa s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a învins, scor 25-29 (10-16), în deplasare, pe ASC Corona 2010 Braşov.

În prima repriză, după un debut ezitant, Bistriţa era condusă scor 5-3, reuşind să egaleze, iar apoi a preluat conducerea treptat, până la o diferenţă de 7 goluri, la pauză tabela înregistrând 10-16. Ana Maria Măzăreanu a reuşit să apere două lovituri de la 7 metri, iar jocul bistriţencelor a dovedit multă dorinţă de a câştiga această partidă.

În repriza a doua, fetele au menţinut ritmul de joc, Braşovul apropiindu-se la maximum patru goluri. Finalmente, tabela a indicat 25-29, iar Bistriţa merge în sferturi, chiar dacă a jucat în deplasare şi pornea cu şansa a doua. Oana Chirilă şi  Szilvia Szabo au reuşit să se remarce şi în această partidă.

Pentru CSM Bistriţa au evoluat Ana Maria Măzăreanu şi Cristina Săntămărean (portari),Oana Chirilă (10), Szilvia Szabo (8), Magdalena Paraschiv (4), Daniela Ratiu (4), Laura Pristăviţa (1 gol),  Andrada Maior-Paşca, Irina Ivan, Oana Cîrstea (2), Daniela Crap, Denisa Dorhoi, Andreea Bărbos şi Gabriela Preda.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în Liga Naţională, scorul întâlnirilor fiind de 1-1. Bistriţa a câştigat acasă, 35-29, în octombrie anul trecut, şi a piedut, în deplasare, 30-27. Corona Braşov a terminat pe locul 6, în timp ce Bistriţa, pe locul 8.

Antrenorul principal al CSM Bistriţa, Horaţiu Paşca, declara  că în Cupa României, o competiţie a şansei şi norucului, totul depinde de ziua pe care o prinzi.