C.N. Atletism: Florentina Ciherean, locul II, în prima etapă de sală

Florentina Ciherean a cucerit locul II în proba de 800 m, în prima etapă a Campionatului Naţional pentru juniori II. Competiţia s-a desfăşurat, la finele săptămânii, la Bucureşti. Eleva antrenorului Dragoş Mihali, de la CSM Bistriţa, a fost cronometrată în 2:20.05, aceasta luptând pentru prima poziţie cu o sportivă din Piteşti.

În aceeaşi probă, o evoluţie surprinzătoare a avut şi Ioana Marc, antrenată de Maria Ciobănică, care a terminat pe locul IV. Mai mult, Ioana Marc a terminat tot pe locul IV şi în proba de 1500 m, fiind la câteva zecimi de secundă de podium.

Clasări bune au mai reuşit Nicoleta Burduhos (loc X) – 1500 m,  Sebastian Tomoiaga (locul VII) şi Ioan Vădan (locul X) – 3000 m.  Sebastian Tomoioga practică atletismul la nivel de performanţă doar de 4 luni, fiind şi în categoria juniorilor III, astfel că rezultatul său este cu atât mai promiţător.