Berni Szocs şi Andreea Clapa, medaliate “fără număr” cu aur şi bronz la Europenele de tenis de masă

Cea de-a 56-a ediţie a Campionatelor Europene de Tenis de Masă pentru cadeţi şi juniori s-a încheiat la Ostrava. România a cucerit în total 13 medalii: 5 de aur, una de argint şi 7 de bronz, clasându-se pe primul loc în clasamentul general. Pe locul 2 a încheiat Germania cu şase medalii.

Sportivele legitimate la Bistriţa au avut o comportare extraordinară. Bernadette Szocs de la CSM Bistriţa a câştigat aur cu echipa de junioare şi bronz la simplu şi dublu. Andreea Clapa de la LPS Bistriţa a cucerit trei medalii de aur şi una de bronz.